Pripyat random header image

Zajímavé novinky

Na této stránce pro vás budeme shromažďovat zajímavé články a dokumenty nejen o Pripjati a Černobylu, ale o jaderné energetice obecně.

Pokud narazíte na zajímavý článek nebo téma, pošlete nám jej na info (at) pripyat (dot) eu a my zde umístíme odkaz.


Během studené války došlo několikrát k haváriím jaderných zbraní, bez jaderného výbuchu. Letadlo B-52 nejednou havarovalo nad Evropou a “upustilo” jadernou hlavici, která při pádu na zem explodovala díky chemické rozbušce. Jaderná reakce nevznikla, ale kilogramy vysoce jedovatého plutonia byly rozmetány po okolí. Tak bylo zamořeno například okolí španělského městečka Palomares, kde důsledky přetrvávají dodnes.

http://www.envocare.co.uk/brokenarrow_part1.htm

(toto téma se zde objevilo na základě článku http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/223747-spanelsko-pozadalo-usa-o-vycisteni-radiaci-zamorene-obce.html)


Na severu Španělska, na baskickém pobřeží měla v sedmdesátých letech vyrůst výkonná jaderná elektrárna. Nejednou se baskičtí separatisti snažili o sabotáž projektu. Poprvé zastřelili strážce objektu, podruhé odpálili nálož v samotném reaktoru a způsobili závažná poškození. Nakonec unesli hlavního inženýra stavby a posléze jej zabili. To spolu s politickými změnami znamenalo ukončení stavby této jaderné elektrárny začátkem osmdesátých let. V dnešní době jsou zachovalé pozůstatky mementem těchto událostí.

http://en.wikipedia.org/wiki/Lemoniz_Nuclear_Power_Plant

(toto téma se zde objevilo při prohlídce seznamu nefunkčních jaderných elektráren na http://proatom.luksoft.cz/jaderneelektrarny/)